اصفهان، شمس ابادی، چهاراه قصر، ساختمان رودكی، طبقه 3، مطب دكتر مقاره عابد
علت بریده بریده شدن لبه های واژن

در بسیاری از مواقع خانم‌ ها از بریده بریده شدن لبه های واژن خود احساس درد و رنج زیادی می کنند. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند که بریدگی ها باعث ایجاد عفونت شوند. در واقع علت های زیادی وجود دارند که باعث بریده شدن لبه های واژن می شوند. در ادامه در مورد دلایل ایجاد پارگی لبه واژن بیشتر صحبت خواهیم کرد. زمانی که شما علائم خاصی را مشاهده کردید می ‌توانید در مورد این بریدگی ها تقریبا مطمئن شوید به عنوان مثال خونریزی های متعدد و لکه بینی به همراه درد خفیف ممکن است یکی از علائم بریده شدن لبه های واژن باشد همچنین هنگامی که شما واژن خود را معاینه می کنید ممکن است برش و یا شکاف های کوچکی را در لبه های واژن مشاهده نمایید. اگر هنگام قرار دادن تامپون و یا در هنگام انجام رابطه جنسی نیز درد شدیدی را تجربه کنید احتمال زیاد دچار این مشکل شده اید. حتی در بسیاری از مواقع هنگام دفع ادرار نیز این سوزش را تجربه خواهید کرد. در هر صورت اگر یکی از این علائم را دارید بهتر است که در درجه اول نسبت به تمیز نگه داشتن محل درد و استحمام روزانه اقدام نموده و سپس در صورت استمرار درد به پزشک معالج مراجعه کنید. دکتر لیلا مقاره عابد در زمینه درمان بیماری های زنان آماده ارائه خدمت به بانوان عزیز هستند.

 علت بریده بریده شدن لبه های واژن

دلایل ایجاد پارگی و بریدگی واژن

دلایل زیادی وجود دارند که باعث ایجاد پارگی و بریدگی در واژن می شوند. اگر شما به عنوان یک خانم تمامی این دلایل را بشناسید می توانید از بروز هرگونه پارگی در واژن خود جلوگیری نمایید. مسلما جلوگیری از بروز این عارضه بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا در هنگام بروز بریدگی ‌های واژن شخص بیمار درد زیادی را تحمل خواهد کرد و در صورت هرگونه اهمال کاری، امکان بروز عفونت نیز وجود خواهد داشت. برای اطلاع در مورد دلایل ایجاد پارگی و بریدگی واژن در ادامه با ما همراه باشید.

  • یکی از اصلی ترین دلایل بروز پارگی ها و بریدگی های واژن عفونت های مخمری هستند. هنگامی که دچار این عفونت ها شدید در اسرع زمان ممکن است نسبت به درمان آن اقدام نمایید چرا که عفونت های مخمری در صورت عدم درمان باعث بروز پارگی در واژن می شوند.
  • بسیاری از اسباب بازی های جنسی می توانند باعث بروز پارگی در واژن شوند بنابراین سعی کنید از قرار دادن یک جسم خارجی در واژن خود و کار با اسباب بازی های جنسی خودداری کنید.
  • در بسیاری از مواقع مصرف استروئیدها می تواند باعث پاره شدن دیواره های واژن شود. در صورتی که استروئید مصرف می کنید حتما مراقبت های لازم را داشته باشید تا دیواره های واژن شما دچار پارگی نشوند.
  • روش های اصلاح موهای زائد نیز می تواند یکی از دلایل بروز این عارضه باشد. بدین منظور به هنگام اصلاح با ژیلت و یا تیغ و سعی کنید موها را در جهت رشد آنها اصلاح نمایید و در صورت اپیلاسیون با موم نیز به هنگام کشیدن پارچه حتما دقت داشته باشید که هیچ آسیبی به بافت واژن وارد نشود.
  • خشک بودن واژن حین رابطه جنسی نیز یکی از عوامل اصلی پارگی واژن است. در واقع رابطه جنسی به خودی خود نباید درد داشته باشد بنابراین اگر شما نیز جزو افرادی هستید که هنگام رابطه جنسی با خشکی واژن مواجه می شوید حتما از داروهای مخصوص روان کننده استفاده کنید.
  • بروز برخی از بیماری‌ ها همچون اگزما و یا تبخال های تناسلی نیز می ‌توانند باعث بریدگی لبه های واژن شوند. علاوه بر آن برخی بیماری های التهابی پوست و یا برخی از روش های درمانی همچون پرتو درمانی نیز ممکن است در بروز این مشکل نقش داشته باشند.

دلایل ایجاد پارگی و بریدگی واژن

درمان پارگی و بریدگی واژن

در صورتی که پارگی واژن دلایلی همچون رابطه جنسی خشن و یا استفاده از جسم خارجی و یا خشک بودن واژن حین رابطه جنسی داشته باشد؛ می‌ توان به وسیله خود درمانی این عارضه را از بین برد اما اگر این بریدگی ها به دلیل وجود عفونت و یا عوامل دیگر باشند نیاز به بررسی‌ های بیشتر پزشکی خواهید داشت.

  • خود درمانی پارگی واژن: برای درمان این عارضه شما می بایست واژن خود را کاملا تمیز و خشک نگه دارید و روزانه نسبت به استحمام با مواد شوینده ملایم اقدام کنید. سعی کنید تا درمان کامل از هر گونه رابطه جنسی پیشگیری کنید و ناحیه آسیب دیده را نیز به هیچ عنوان لمس نکنید. در دوران پریود نیز از تامپون استفاده نکنید همچنین از لباس زیر کاملا راحت و پنبه ای استفاده کنید و سعی کنید که روزانه به مدت ۱۵ دقیقه در وان آب گرم نیز بنشینید.
  • درمان پزشکی پارگی واژن: در برخی از مواقع پارگی واژن با استفاده از روش های خود درمانی بهبود پیدا نمی کند و شما نیاز به انجام آزمایش های تخصصی تر خواهید داشت. در این موقع پزشک داروهایی را در جهت تسکین درد و درمان عفونت برای شما تجویز خواهد کرد همچنین در صورت وجود عفونت مخمری نیز، کرم ‌های ضدقارچ به شما داده خواهد شد. کسانی که به دلیل وجود تبخال دچار پارگی واژن شده اند نیز با استفاده از داروهای ضد ویروس تحت درمان قرار خواهند گرفت. در موارد بسیار محدود که سطح پارگی گسترده باشد نیاز به انجام بخیه نیز وجود خواهد داشت.
نوشتن دیدگاه