اصفهان، شمس ابادی، چهاراه قصر، ساختمان رودكی، طبقه 3، مطب دكتر مقاره عابد
مقدمات قبل از بارداری

پیش از اینکه تصمیم به بارداری گرفته شود، می بایست یک سری آزمایشات کنترل پیش از بارداری انجام شود تا اگر فرد بیماری دارد، در مقدمات پیش از بارداری رفع شود. در این حالت می توان بارداری ایمن تری را تجربه کرد و بدون دغدغه خطرات احتمالی، به زایمان سلامت و جنین سالم اطمینان پیدا کرد.

مهم ترین فاکتورهای مقدمات قبل از بارداری

 • آزمایشاتی در خصوص آنتی ژن سطحی هپاتیت: زنانی که در معرض خطر هستند، واکسینه شوند.
 • غربالگری های مربوط به HIV.
 • غربالگری از لحاظ بیماری های آمیزشی.
 • غربالگری از لحاظ بیماری های ژنتیکی، بخصوص در نظر گرفتن سوابق نژادی و ژنتیکی.
 • پیگیری مراقبت های معمول مانند ماموگرافی و پاپ اسمیر پیش از بارداری.
 • سنجش در خصوص سرخچه و مصون سازی فرد باردار در صورت ریسک ابتلا و عدم مصونیت.

مقدمات قبل از بارداری

 • سنجش از لحاظ بیماری های خونی و تشخیص بیماری هایی مانند آنمی کمبود آهن و در صورتی که مثلا آنمی وجود دارد، درمان با تجویز آهن صورت گیرد.
 • میزان چربی قند خون و کلسترول باید سنجیده شود و در ضمن پزشک سوالات دیگری در این خصوص، از شما خواهد پرسید.
 • آیا در گذشته سابقه ای در زمینه بیماری های مقاربتی وجود نداشته است؟
 • درمان ها یا جراحی های احتمالی که برای درمان ناباروری انجام شده است.
 • بررسی هایی در مورد نظم عادت ماهیانه.
 • سابقه احتمالی سقط جنین یا نازایی.
 • سوابقی در سبک زندگی مانند اعتیاد به سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی.
 • وضعیت شرح حال پزشکی در گذشته و حال.
 • بررسی تاریخچه نژادی شما و همسرتان در مقدمات قبل از بارداری: این مسئله از این لحاظ اهمیت پیدا می کند که برخی اختلالات ژنتیکی یا بیماری ها، در برخی نژادها رایج است.

اعمال ویژه قبل از بارداری

در مقدمات قبل از بارداری نیاز به تجویز رژیم غذایی و دارویی ویژه ای است. بارداری سالم نیازمند دریافت مکمل های غذایی ضروری برای بدن است. به افرادی که قصد بارداری دارند، توصیه می شود از سه ماه پیش از بارداری فولیک اسید دریافت کنند. فولیک اسید کمک می کند تا از نقایص احتمالی جنین تا پایان بارداری پیشگیری شود.
بهتر است در مقدمات قبل از بارداری، مشاوره کاملی با پزشکتان داشته باشید و در مورد سبک زندگی و حتی محیط کاری تان با پزشک مشورت کنید. برای اینکه بارداری کاملا آرام و سالمی داشته باشید در مقدمات قبل از بارداری باید تمام مسائل و مشکلات روحی خود را حل کنید. متاسفانه خیلی از افراد این نکته را نادیده می گیرند که داشتن روحیه سالم، از مراقبت های قبل از بارداری است.

اعمال قبل از بارداری سعی کنید با همسرتان در مورد بارداری صحبت کنید و در مورد همه مسائل حتی نگهداری فرزند و ادامه شغل تان صحبت کنید و مسائل تان را حل کنید. یادتان باشد که آمادگی روحی، اولین شرط در مقدمات پیش از بارداری است. استرس و اضطراب های غیر عادی، تاثیرات منفی روی جنین خواهد داشت.
باید خاطر نشان کنیم که یکی از عوامل ناباروری، استرس و افسردگی است. اگر بخواهید از لحاظ علمی بدانید، استرس باعث نامنظم شدن تخمک گذاری و تغییر در ترشح هورمون های هیپوتالاموس می شود. در صورتی که چنین پیشینه های اضطرابی در فرد وجود داشته باشد، لازم است که پیش از تصمیم به بارداری تحت نظر روانشناس قرار بگیرد.

مراقبت‌های قبل ازحاملگي عبارت است از اقداماتی که هدف آن تشخیص و اصلاح مشکلات اجتماعی، رفتاری و طبی است که سلامتی مادر یا پیش‌آگهی بارداری را تحت الشعاع قرار می‌دهد. مشاوره قبل از لقاح این امکان را برای خانم باردار فراهم می‌کند که درمورد لقاح و بارداری اطلاعات لازم را به دست آورد و خطرات بارداری را برای مادر و جنین بشناسد و آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب نماید. ارتقای سلامتی مادر قبل از لقاح برای پیش‌آگهی مطلوب بارداری بسیار مهم است. مشاوره قبل از لقاح در برخی خانم‌ها اهمیت زیادی دارد مثل افرادی که دچار دیابت، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید هستند یا کسانی که کمبودهای تغذیه‌ای ( مثل کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 ) دارند و افرادی که در معرض برخی سموم قرار دارند مثل سیگار، الکل، برخی داروها. مراقبت‌های قبل از لقاح در این افراد عوارض و مرگ و میر نوزادی را کاهش می‌دهد.

اجزای اصلی مشاوره قبل ازبارداري

ارزیابی آزمایشگاهی: فرد بايد سه ماه قبل از بارداري تحت ازمايشات كامل قرار گيرد تا از بيماريهاي پنهان خود مطلع گردد و تحت درمان قرار گيرد.

سن: سن پایین یا بالای مادر در طی بارداری می‌تواند با عوارض مختلف بارداری همراه باشد.

وزن: چاقی و اضافه وزن بالا می‌تواند سبب نازایی شود. احتمال بروز فشار خون، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، زایمان مشکل، بارداری بعد از موعد، سزارین، درشتی جنین، مرگ و میر جنین و نوزاد، در خانم‌هایی که وزن بالا دارند بیشتر است. توصیه می‌شود که خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند، قبل از بارداری BMI خود را به سطح نرمال برسانند.

مشکلات طبی: خانم‌هایی که قبل از باردار شدن دچار بیماریهاي زمينه اي مزمن ميباشد قبل از باردار شدن باید تحت کنترل قرار گیرند و خطرات بارداری برای مادر و جنین مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر خانم برای کنترل بیماری دارو مصرف می‌کند این داروها باید به داروی ایمن در دوران بارداری تبدیل گردد.

استفاده از داروها: مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در طی بارداری برای مادر و جنین مضر است. مصرف سیگار در طی بارداری با عوارض زیاد مثل سقط، نارسی، کاهش رشد جنین، جفت سر راهی و مرگ ناگهانی شیرخوار همراه است.

تماس‌های محیطی و شغلی: در مشاوره قبل از لقاح باید در مورد شغل بیمار، سرگرمی‌ها، حیوانات خانگی و محیط خانه و مواد غذایی مصرفی سوال شود. خانم‌های باردار نباید از ماهی‌هایی مثل کوسه ماهی و ماهی تُن که میزان جیوه زیادی دارد مصرف نمایند. سرب در برخی از لوازم ارایشی وجود دارد و مصرف آن می‌تواند برای جنین زیانبار باشد. احتمال بروز توکسوپلاسموز در افرادی که در منزل گربه نگهداری می‌کنند بالاست.

معاينه دندانپزشكي: قبل از باردار باید ویزیت دندانپزشکی و ترمیم دندان صورت گیرد.

واكسيناسيون: فرد بايد از نظر واكسيناسيون كزاز و ايمني نسبت به سرخچه و ابله مرغان مورد بررسي قرار گيرد. 

مصرف روزانه اسید فولیک (١ میلی‌گرم)از سه ماه قبل از بارداری توصیه می‌شود. در ضمن انجام پاپ اسمير نيز قبل از بارداري توصيه ميشود. مدت يك بارداري از اولين روز اخرين پريودتا تولد نوزاد است و مدت حاملگي در حدود ۲۸۰ روز ميباشد. مراجعات زن باردار در طول دوران بارداري در حالت طبيعي به شرح ذيل مي باشد : ۶ ماه اول بارداري : ماهي يكبار ماه ۷ و۸ بارداري : هر ۱۵ روز يكبار ماه ۹ بارداري : هفته اي يكبار در سه ماه اول و دوم ازمايشات غربالگري سلامت جنين و در سن حاملگي ٢٤هفته ازمايش غربالگري ديابت بايد انجام گيرد.

نوشتن دیدگاه