کولپوسکوپی از رحم

با افزایش روز به روز مشکلات زنان به دلیل استفاده از غذاهای ناسالم، تحرک کم و چاقی، روابط جنسی خطرناک و محافظت نشده و ...، پزشکان زنان و زایمان به دنبال پیدا کردن راه حل هایی برای معاینه دقیق تر و رفع بیماری های زنان هستند. تشخیص درست بیماری ها، مهمترین مرحله در درمان آن ها است، به همین دلیل روز به روز روش های جدیدی برای تشخیص بیماری ها ابداع می شود. کولپوسکوپی از رحم یکی از روش های معاینه دقیق واژن و دهانه رحم است. در ادامه مطالبی درباره آزمایش کولپوسکوپی از رحم و شرایط انجام آن گردآوری شده است.

شما می توانید برای دریافت نوبت کولپوسکوپی اصفهان رحم با مطب دکتر لیلا مقاره عابد تماس بگیرید.

آزمایش کولپوسکوپی

بسیاری از خانم ها با تست پاپ اسمیر آشنایی دارند و حتما تا کنون یک بار آن را انجام داده اند. اگر جواب تست پاپ اسمیر خانمی مشکوک باشد، یعنی در آن وجود عفونت یا سلول های سرطانی تایید شود، پزشک برای معاینه بیشتر و اطمینان از سلامت واژن و دهانه رحم، دستور به انجام کولپوسکوپی می دهد.
آزمایش کولپوسکوپی با دستگاهی به نام کولپوسکوپ انجام می شود که اجازه معاینه دقیق دهانه واژن، واژن و دهانه رحم را به پزشک معالج می دهد. با استفاده از کولپوسکوپی، بیماری هایی مثل زگیل تناسلی(HPV)، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و دهانه آن قابل شناسایی است. به کمک این دستگاه می توان بیماری را تشخصی داد و نسبت به درمان زگیل تناسلی یا غربالگری سرطان دستگاه تناسلی اقدام کرد.

آزمایش کولپوسکوپی

آمادگی های لازم برای آزمایش کولپوسکوپی از رحم

برای انجام آزمایش کولپوسکوپی از رحم رعایت موارد زیر الزامی است.

  • یک تا دو روز قبل از آزمایش از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.
  • کولپوسکوپی نباید در زمان قاعدگی شما صورت گیرد.
  • حداقل تا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی رحم، از پد و نوار بهداشتی استفاده نکنید.
  • حداقل تا 24 ساعت قبل از انجام کولپوسکوپی از رحم نباید داروهای واژینال مصرف نمایید.

برای انجام آزمایش کولپوسکوپی از رحم شما باید از عدم بارداری خود مطمئن باشید، زیرا این آزمایش ممکن است به جنین شما آسیب وارد کند.

کولپوسکوپی در اصفهان

کولپوسکوپی از رحم در اصفهان

برای انجام کولپوسکوپی از رحم، بیمار به پشت بر روی تخت مامایی دراز می کشد. پزشک با یک اسپکولوم فلزی دهانه رحم را باز نگه می دارد. برای بهتر دیده شدن بافت واژن و دهانه رحم باید مخاط رحم توسط محلولی مانند محلول سرکه شسته شود.
دکتر با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ شروع به معاینه بیمار می کند. در صورت وجود بافت مشکوک و غیر طبیعی، با توجه به نظر پزشک نیاز به نمونه برداری از ضایعه وجود دارد که به این کار بیوپسی گفته می شود. پزشک با جسمی تیز یک نمونه از بافت مورد نظر را برای آزمایش های بیشتر جدا می کند.

لازم به ذکر است در مطب دکتر مقاره عابد اصفهان این دستگاه کولپوسکوپ جهت معاینه و بررسی های بیشتر بیماران موجود می باشد. بنا بر این اگر ساکن استان اصفهان هستید و می خواهید کولپوسکوپی رحم را انجام دهید، با شماره های مطب تماس بگیرید یا از طریق بخش نظرات در پایین همین مطلب سوالات خود را درباره کولپوسکوپی و هزینه های آن در اصفهان بپرسید.

آیا کولپوسکوپی از رحم درد دارد؟

بسیاری از خانم ها به دلیل عدم آشنایی با این آزمایش، تصور می کنند که کولپوسکوپی از رحم باید دردناک باشد. کولپوسکوپی معمولاً درد زیادی ندارد و در صورتی که نیاز به بیوپسی نباشد، خانم ها می توانند آن را به راحتی انجام دهند. بیوپسی از دهانه رحم معمولا درد کم و قابل تحملی دارد ولی نمونه برداری از دهانه واژن درد زیادی دارد که با صلاح دید پزشک برای این کار از داروی بی حسی استفاده می شود.

عوارض ناشی از کولپوسکوپی

عوارض ناشی از کولپوسکوپی

اگر در آزمایش کولپوسکوپی، عمل بیوپسی صورت نگرفته باشد، بعد از آزمایش شما درد زیادی نخواهید داشت و دیدن لکه های خون تا دو روز عادی است. در صورتی که در کولپوسکوپی، بیوپسی صورت گیرد ممکن است خونریزی و لکه بینی شما تا چند روز ادامه داشته باشد. شما می توانید در این مورد برای کاهش درد، از مسکن ها استفاده کنید.
در مورد آزمایش کولپوسکوپی از رحم باید به این نکته توجه کنید که در صورت بروز خونریزی شدید (خونریزی بیش از یک قاعدگی معمولی)، درد، تب و لرز شدید پس از انجام آزمایش، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.
همان طور که بیان شد، آزمایش کولپوسکوپی یکی از روش های تشخیص بیماری های زنان مانند سرطان دهانه رحم و واژن است. خانم ها باید بدانند که با انجام این آزمایش می توانند از پیشرفت انواع سرطان ها جلوگیری کنند و اقدامی به موقع برای درمان آن ها داشته باشند. به همین دلایل نباید از این آزمایش ترس داشته باشند و یا از درد ناشی از آن بترسند، زیرا که کولپوسکوپی از رحم به سلامتی آن ها کمک می کند.

دکتر لیلا مقاره عابد یکی از متبحرترین پزشکان و جراحان زنان و زایمان در اصفهان است که روش تشخیصی کولپوسکوپی را با به روزترین تجهیزات برای شما انجام می دهد.

نوشتن دیدگاه