مراقبت های بعد بارداری

بدون شک بعد از روزهای زایمان، شما باید مراقبت های بعد از بارداری را هم جدی بگیرید و برخی از نکات مهم را پیگیری نمایید، تا روند بهبودی شما هرچه سریعتر انجام شود و بتوانید به روزهای پیش از زایمان خود بازگردید.

نکات مراقبت های بعد از بارداری

بسیاری از خانم ها بعد از زایمان به فکر مراقبت های بعد از بارداری نمی باشند، در حالی که این امر بسیار مهم است و هر خانمی باید به آن اهمیت دهد. از جمله مهمترین مراقبت هایی که شما باید انجام دهید عبارت است از:

بخیه

شما اگر زایمان سزارین و یا طبیعی داشته باشید، پزشک بخیه هایی با تعداد مختلف برای شما خواهد زد که بر این اساس، باید مراقبت های بعد از بارداری که مربوط به بخیه ها می باشد را جدی بگیرید. از جمله توصیه های مربوط به مراقبت از بخیه می توان از موارد زیر نام برد:

  • از توالت ایرانی استفاده کنید، بسیار بهتر است.
  • هرگز روی بخیه های خود ننشینید.
  • زخم های خود را دستکاری نکنید و بدون اجازه از پزشک، کرم یا لوسیون روی زخم خود نزنید.
  • در روزهای اول زیاد سرپا نباشید.
  • زخم خود را در صورت زایمان طبیعی با آب ولرم شستشو دهید و بعد آن را با سشوار خشک کنید.
  • ساعتی به زخم خود استراحت بدهید و لباس خنک بپوشید تا زخم هوا بخورد.

مراقبت های بعد بارداری

خونریزی

خونریزی یکی از عواملی می باشد که بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین ممکن است به آن دچار شوید. باید به مراقبت های بعد از بارداری در مورد خونریزی اهمیت بسیار دهید و مراقبت های لازم را انجام دهید. برخی از مراقبت هایی که شما باید هنگام خونریزی داشته باشید عبارت می باشد :

  • پد و یا نوار بهداشتی خود را باید هر 2 الی 4 ساعت تعویض کنید تا دچار عفونت نشوید.
  • نوار بهداشتی ای که مورد استفاده قرار می دهید باید در اندازه بزرگ باشد و همچنین رویه مشبک آن بتواند از واژن شما مراقبت نماید.
  • به هیچ عنوان لباس زیر تنگ نپوشید، چرا که باید زخم شما هوا بخورد و بهبود پیدا کند.
  • در صورتی که زخم تان اذیت می کند، باید از تجمع خون روی آن ناحیه جلوگیری کنید.

مراقبت هایی که مربوط به خونریزی می باشد، بسیار اهمیت دارد و شما باید برای جلوگیری از عفونت به مراقبت های بعد از بارداری مربوط به خونریزی اهمیت بسیاری دهید.

تغذیه مناسب

یکی از دیگر مراقبت های بعد از بارداری که شا باید به آن توجه بسیاری داشته باشید، تغذیه مناسب است. در صورتی که شما تغذیه مناسبی نداشته باشید، امکان دارد که زخم ها بهبود پیدا نکنند و شما دیرتر سلامت کامل خود را به دست آورید. افرادی که تغذیه مناسبی ندارند، ممکن است شیر کاملی برای نوزاد خود نداشته باشند، به همین دلیل بیشتر پزشکان توصیه می کنند به تغذیه خود اهمیت زیادی بدهید.

مراقبت های بعد بارداری

فعالیت های خانه داری

در مورد مراقبت های بعد از بارداری شما باید به خوبی بدانید که فعالیت های خانه داری برای شما مناسب نیست. مادرانی که طبیعی زایمان کرده اند زودتر از مادرانی که سزارین نموده اند، بهبود پیدا خواهند کرد. با این وجود شما به هر نحوی که زایمان کرده باشید، باید فعالیت های سنگین خانه داری را تا مدتی کنار بگذارید و استراحت کنید. برخی از مادران استراحت را از خودشان دریغ می کنند، ولی باید بدانید این امر بسیار اشتباه است و آنها باید به این مورد اهمیت بسیاری دهند. در مراقبت های بعد از بارداری هرگز نباید اجسام سنگین بلند کنید و همچنین فعالیت هایی که امکان دارد شما را خسته کند را هم نباید انجام دهید.

در موارد ضروری با پزشک تماس بگیرید

شما در مراقبت های بعد از بارداری بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شدید، باید روز سوم نزد پزشک خود بروید و همچنین برای کشیدن بخیه های خودتان نیز، باید به پزشک مراجعه کنید. یکی از نکات مهم این است که اگر در این مدت احساس درد زیادی داشتید، بهتر است با پزشک تماس بگیرید تا به شما مشورت های لازم را در این مورد ارائه دهد.

مراقبت های بعد بارداری

مراقبت های بهداشتی

اینکه شما برای مراقبت های بعد از بارداری به خوبی مراقبت های بهداشتی تان را انجام دهید، اهمیت زیادی دارد و در واقع اگر به این نکات اهمیت ندهید، امکان دارد همیشه از عواقب آن آزار ببینید. اینکه شما حمام بروید اصلا ایرادی ندارد، ولی برای برقراری رابطه جنسی، دقت داشته باشید که بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس زایمان شما زمان آن را برای شما مشخص کند.

نوشتن دیدگاه