تست پاپ اسمير

تست پاپ اسمیر یکی از آزمایش هایی است که در موارد خاصی برای بانوان تجویز می شود. در تست پاپ اسمیر می توان به وجود برخی از بیماری ها مانند زگیل تناسلی پی برد. از پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود. با توجه به اینکه یکی از سرطان های شایع در زنان، سرطان رحم می باشد تست پاپ اسمیر می تواند در تشخیص به موقع آن بسیار مثمر ثمر باشد. با استفاده از تست پاپ اسمیر پزشک معالج تشخیص خواهد داد که آیا در دهانه رحم فرد سلول های سرطانی و یا پیش سرطانی وجود دارد یا خیر. اگر این تست به موقع انجام شود و در مراحل اولیه سلول های پیش سرطانی تشخیص داده شوند پروسه درمان با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت. در انجام آزمایش پاپ اسمیر برخی از سلول ها به عنوان نمونه از دهانه رحم خارج می شوند. آزمایشاتی که روی این سلول ها انجام می پذیرد به منظور تشخیص عادی بودن یا نبودن این سلول ها است. اگر قصد دارید تست پاپ اسمیر انجام بدهید می توانید برای هماهنگی های لازم در خصوص این تست با کلینیک تخصصی زنان و زایمان دکتر لیلا مقاره عابد تماس حاصل فرمایید و یک نوبت ویزیت دریافت کنید. 

چرا آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود؟

با توجه به اینکه سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان هایی است که باعث مرگ و میر زنان می شود لازم است که بعد از سن 20 سالگی و در صورتی که برخی از علائم در فرد وجود دارد آزمایش پاپ اسمیر انجام شود. این علائم عبارتند از:

  • داشتن ویروس hiv.
  • نقص در سیستم ایمنی بدن.
  • پیوند عضو که در اثر آن داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف شده است.

بعد از انجام سه مرحله تست پاپ اسمیر تا سن سی سالگی می توان این آزمایش را چند سال یک بار تکرار کرد. تست پاپ اسمیر در صورتی انجام می شود که پزشک بعد از معاینات اولیه تشخیص به انجام آن دهد. در افرادی که به صورت مادر زادی دارای سرطان دهانه رحم می باشند باید این تست با فاصله های زمانی کوتاه تر انجام شود.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر فرد باید در شرایط مطلوبی باشد به طور مثال تا حد ممکن در دوره قاعدگی این تست گرفته نمی شود. رابطه جنسی و استفاده از اسپرم کش ها حداقل 24 ساعت قبل از انجام تست ممنوع است. در حین انجام آزمایش نیز خونسردی و آرامش نقش بسزایی در انجام تست خواهد داشت.
این تست ممکن است در فرد احساس ناراحتی کوتاه مدتی را به وجود آورد. در این تست فرد به پشت دراز خواهد کشید و پاها را باز خواهد کرد. کف پاها در پدال مخصوصی قرار خواهد گرفت. اسپکولوم وسیله ای است که پزشک آن را درون رحم فرد قرار خواهد داد. اسپکولوم دهانه رحم و واژن را باز نگه خواهد داشت سپس پزشک با استفاده یک وسیله مخصوص مقداری از سلول های دهانه رحم را برخواهد داشت. ناراحتی و دردی که در فرد به وجود می آید هنگام نمونه برداری اتفاق خواهد افتاد. بعد از انجام این فرآیند سلول های نمونه برداری شده در آزمایشگاه مورد تست قرار می گیرند.
آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

نتیجه پاپ اسمیر

نتیجه تست پاپ اسمیر می تواند نرمال و یا غیر نرمال باشد. در صورت نرمان بودن، سلول سرطانی در دهانه رحم وجود نخواهد داشت. غیر نرمال بودن تست پاپ اسمیر باید توسط پزشک بررسی شود چرا که لزوما به معنای سرطان نیست و ممکن است مشکل پیش آمده به راحتی قابل درمان باشد. 

نوشتن دیدگاه