لاپاراسکوپی رحم

با ورود شیوه جراحی لاپاراسکوپی، این روزها دیگر جراحی های داخلی زنان کم تهاجم تر است و در آن از تکنیک برش های کوچک استفاده می شود؛ بنابراین زخم های حاصل از آن، سریع تر بهبود می یابد و احتمال بروز عفونت هم کمتر است. از این شیوه نوین جراحی برای تشخیص بیماری های رحم و تخمدان هم استفاده می شود و عمل آن تحت عنوان لاپاراسکوپی رحم شناخته می شود. اگر به دنبال بهترین دکتر برای عمل لاپاراسکوپی رحم در اصفهان هستید می توانید با مراجعه به دکتر لیلا مقاره عابد متخصص زنان و زایمان فرایند بهبود خود را تسریع بخشید.

لاپاراسکوپی رحم و بارداری

در این روش درمانی با ایجاد برش های کوچکی روی شکم، یک لوله نازک که سر نورانی دارد (لاپاراسکوپ) را از طریق این برش ها به داخل شکم عبور می دهند. ارگان های داخلی شکم و ارگان های لگنی با لاپاراسکوپی مورد بررسی قرار می گیرد. مشکلاتی در رحم از قبیل چسبندگی رحم، کیست تخمدان و رحم، عفونت ها و فیبروئید به وسیله لاپاراسکوپی رحم قابل تشخیص است. از مزایای لاپاراسکوپی رحم این است که به این روش می توان نمونه ای از بافت مورد نظر را جدا کرد. در این شیوه به دلیل اینکه جراحت ها بسیار کمتر است، رحم سریع تر بهبود می یابد.

لاپاراسکوپی رحم
عمل لاپاراسکوپی نیازمند این است که بیمار در حین عمل بیهوش شود، اما معمولا در همان روز عمل، بیمار می تواند ترخیص شود. در لاپاراسکوپی رحم به وسیله یک سوزن کوچک، شکم بیمار با دی اکسید کربن پر می شود؛ پس از آن پزشک جراح، برش کوچکی روی ناف ایجاد می کند و لاپاراسکوپ را وارد می کند.
در این حالت وضعیت داخلی رحم در مانیتور قابل مشاهده خواهد بود. جراحی لاپاراسکوپی در دو حالت پیگیری می شود. در صورتی که هدف تشخیص باشد در همین مرحله کار به اتمام می رسد اما در صورتی که به منظور درمان انجام شود، برش های دیگری بر روی پوست شکم اعمال می شود. به کمک این برش ها ابزارها را به حفره شکم وارد می کنند. در واقع لاپاراسکوپ به عنوان راهنمایی برای پزشک عمل می کند. پس از پایان عمل لاپاراسکوپی رحم، همه ابزارها از بدن بیمار بیرون آورده می شود و بیمار پس از بخیه زدن برش ها، به ریکاوری منتقل می شود. در این شیوه جراحی که ویژگی های جراحی های کلی و جزئی را دارد، پزشک می تواند لوله های رحم و تخمدان را از طریق دوربین بررسی کند.

لاپاراسکوپی رحم

موارد درمانی که با لاپاراسکوپی رحم قابل پیگیری است

 • فرآیند تشخیص و درمان آندومتریوز
 • رفع چسبندگی ها و اسکار رحم
 • مسدود کردن لوله های فالوپ برای جلوگیری از بارداری
 • دسترسی به تخمک ها برای انجام لقاح آزمایشگاهی
 • برداشتن کامل رحم یا تخمدان ها (هیسترکتومی و اوفورکتومی)
 • درمان انواع فیبروم ها
 • شیوه ای درمانی برای حاملگی های خارج از رحم
 • برداشتن کیست های تخمدان
 • بررسی رحم در رابطه با سرطان های داخل رحمی
 • خارج کردن گره های لنفاوی در جهت درمان سرطان

لاپاراسکوپی رحم

معمولاً پیش از انجام عمل لاپاراسکوپی رحم، آزمایش هایی صورت می گیرد تا سلامتی بیمار برای این عمل تشخیص داده شود. این آزمایش ها شامل چکاپ هایی از خون، قلب و وضعیت ادرار می باشد. لاپاراسکوپی در واقع نقش یک تلسکوپ کوچک را ایفا می کند که به یک دوربین متصل شده است و پزشک از طریق آن، می تواند وضعیت داخل رحم را بررسی کند.

دلایل استفاده از لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی یکی از روش های تشخیص، درمان یا هر دو در زنان به حساب می آید. در بعضی موارد عملی که برای تشخیص بیماری شروع شده است با درمان خاتمه می یابد. از جمله دلایلی که پزشک متخصص شما ممکن است لاپراسکوپی را پیشنهاد بدهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد لگن غیر قابل توضیح
 • ناباروری غیر قابل توضیح
 • سابقه عفونت لگن

بیماری های که با لاپاراسکوپی قابل تشخیص هستند عبارتند از:

 • آندومتریوز
 • فیبروئید رحم (رشد بیش از حد بافت رحم)
 • کیست تخمدان یا تومور
 • حاملگی خارج رحمی
 • آبسه یا چرک لگن
 • چسبندگی لگن
 • ناباروری
 • بیماری التهابی لگن
 • سرطان های دستگاه تناسلی

لاپاراسکوپی برای خارج کردن رحم

عوارض لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی نیز مانند هر راه درمانی دیگر ممکن است برای بیمار خطراتی در پی داشته باشد. از عوارض شایع این روش درمانی می توان به عفونت مثانه و تحریک پوستی اشاره کرد. عوارض جدی تر لاپاراسکوپی نادر است. با این حال این عوارض عبارتند از:

 • آسیب به رگ خونی شکم ، مثانه ، روده ، رحم و دیگر ساختارهای لگن
 • آسیب رشته های عصبی
 • عکس العمل های آلرژی
 • لخته شدن خون
 • مشکل در ادرار کردن

در صورتی که شما قبل از لاپاراسکوپی رحم عمل جراحی دیگری انجام داده اید، از چاقی بیش از حد رنج می برید، انورکسیا یا کمبود وزن بیش از حد دارید، بیماری مزمن روده ای دارید، احتمال بروز عوارض جدی در شما افزایش پیدا خواهد کرد. البته نیازی نیست در این خصوص نگران باشید، شما با مراجعه به بهترین دکتر عمل برای لاپاراسکوپی احتمال خطا را کاهش داده و قبل از هر چیز تمام نکات مثبت و منفی را بسنجید. دکتر لیلا مقاره، متخصص زنان و زایمان در اصفهان شما را به بهترین نحو برای عمل لاپاراسکوپی رحم راهنمایی خواهد کرد.

دیدگاه‌ها  
سلام. چقدر طول می کشد بعد از لاپاراسکوپی کاملا خوب بشیم؟
-1
به نقل از مژده:
سلام. چقدر طول می کشد بعد از لاپاراسکوپی کاملا خوب بشیم؟

با سلام خدمت شما، بعد از عمل لاپاراسکوپی دو هفته طول می کشد تا شما بهبودی کامل را تجربه کنید. اگر بیش از این مدت احساس درد یا خونریزی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
راه رفتن بعد از لاپاراسکوپی ایرادی دارد؟
-1
به نقل از سپیده:
راه رفتن بعد از لاپاراسکوپی ایرادی دارد؟

با سلام. بعد از جراحی لاپاراسکوپی راه رفتن نه تنها ایرادی ندارد بلکه برای جلوگیری از التهابات و یبوست یکی از نیاز های شما پس از جراحی است. فقط برای شروع باید راه رفتن قدم به قدم و آهسته شروع کنید نه یکدفعه و سریع.
چجوری جای زخم جراحی را تمیز کنم؟
به نقل از خ.مروی:
چجوری جای زخم جراحی را تمیز کنم؟

با سلام دوست عزیز. جای زخم را به آرامی با آب و صابون بشورید. زخم را با لیف نسابید و بیش از حد خیس نکنید. از مالیدن الکل، پراکسید هیدروژن یا محلول ید پرهیز کنید چرا که می تواند به بافت آسیب برساند و ترمیم زخم را کُند، کند. قبل از پانسمان مجدد، جای زخم را در هوا خشک کرده و یا با حوله تازه و تمیز به آرامی خشک کنید.
آیا خونریزی از رحم بعد از لاپاراسکوپی نرماله؟ یا باید برم دکتر؟
به نقل از مهدیه:
آیا خونریزی از رحم بعد از لاپاراسکوپی نرماله؟ یا باید برم دکتر؟

سلام دوست عزیز. ممنون از سوال مفیدتان. نگران نباشید خونریزی واژنی تا یک هفته بعد از جراحی کاملا نرمال است. اگر خونریزی شما بیش از یک هفته طول کشید حتما با پزشک متخصص تماس بگیرید.
سلام. من خیلی درد دارم این نرماله؟
به نقل از آزاده:
سلام. من خیلی درد دارم این نرماله؟

با سلام به شما دوست گرامی. پزشک متخصص شما باید دارویی برای درد ها پس از جراحی تجویز کرده باشد. در صورتی که دارو جوابگو نبود با پزشک خود تماس بگیرید تا درخواست تغییر دارو را به او بدهید.
-1
سلام.چرا شکمم باد کرده ؟ تا چند وقت بعد شکم متورم می مونه؟
به نقل از فروغ:
سلام.چرا شکمم باد کرده ؟ تا چند وقت بعد شکم متورم می مونه؟

سلام. تورم شکم به دلیل مقدار کمی گاز است که در لاپاراسکوپی رحم برای سهولت دیدن به داخل شکم پمپ می شود. این عوارض به طور کلی طی چند روز برطرف می شود اما رفع نفخ در برخی از افراد ممکن است چندین هفته طول بکشد. هیچ نگران نباشید دوست عزیز.
ممنون از مطلب خوبتان. خیلی کامل و بدرد بخور بود.
به نقل از ماهور:
ممنون از مطلب خوبتان. خیلی کامل و بدرد بخور بود.

ممنون از توجه شما. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شد.
سلام. برای لاپاراسکوپی کامل بیهوش می کنند؟
به نقل از عمادی:
سلام. برای لاپاراسکوپی کامل بیهوش می کنند؟

سلام. لاپاراسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین در طول انجام این عمل بیهوش می شوید و از آن خاطره ای ندارید. اما بعد از جراحی اغلب می توانید در همان روز به خانه بروید.
سلام. من شنیدم لاپاراسکوپی کمک می کنه ناباروری از بین بره. این راسته؟
به نقل از کامرانی:
سلام. من شنیدم لاپاراسکوپی کمک می کنه ناباروری از بین بره. این راسته؟

سلام دوست عزیز. برای برخی از زنانی که عمل لاپاراسکوپی رحم را برای از بین بردن فیبروم یا ضایعات اندومتریوتیک، ترمیم هیدروسالپینکس، رفع انسداد لوله رحمی انجام داده اند این عمل جراحی احتمال بارداری را در آن ها افزایش داده است. این موضوع کاملا به دلیل ناباروری در فرد دارد. برای اطلاع بیشتر بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید.
سلام. بعد عمل جای زخم روی شکمم می مونه؟
به نقل از عقیلی:
سلام. بعد عمل جای زخم روی شکمم می مونه؟

با سلام. جای زخم در اوایل قرمز رنگ خواهد بود اما با گذر زمان تا یک سال این جای زخم تا حدی از بین می رود که به سختی قابل مشاهده است. شما می توانید با راهنمایی پزشک و استفاده از کرم های مخصوص جای این زخم کوچک را کاملا از بین ببرید. البته به یاد داشته باشید برای استفاده از هر محصولی با پزشک خود مشورت کنید.
قیمت عمل لاپاراسکوپی رحم در اصفهان چقدر است؟
به نقل از بهرامی:
قیمت عمل لاپاراسکوپی رحم در اصفهان چقدر است؟

سلام. برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی لاپاراسکوپی رحم در اصفهان با شماره های 03132346996 | 03132336656 تماس بگیرید و اطلاعات لازم را از مطب دکتر لیلا مقاره عابد جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی دریافت کنید.
نوشتن دیدگاه