درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی یا Condyloma Acuminata یکی از شایع ترین انواع بیماریهای  جنسی هستند. حداقل نیمی از مردم در یک برهه از دوران زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند. سایز زگیل های تناسلی ممکن است که در اندازه های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ از لحاظ ظاهری باشند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

نظیر سایر زگیل ها در بدن، علت زگیل های تناسلی ویروس اچ پی وی  ( HPV ) می باشد. بعضی از انواع این ویروس سبب زگیل تناسلی و برخی دیگر سبب سرطان دهانه رحم یا سرویکس می شوند. زگیل های تناسلی می توانند روی سطح خارجی  فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن( مهبل) ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد کنند. در آقایان، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند. این زگیل ها همچنین در دهان و گلوی افرادیکه رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند، یافت شده اند.

نشانه های زگیل تناسلی در زنان

  • تورم کوچک خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی
  • تعداد فراوانی زگیل در کنار هم که حالت گل کلمی پیدا کرده اند
  • خارش و یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی
  • خونریزی  با نزدیکی جنسی

هر زمانی که شما یا شریک جنسی شما توده هایی در ناحیه تناسلی و یا زگیل پیدا کردید، به پزشک مراجعه کنید. همان طور که ذکر شد، ویروس  اچ پی وی (HPV ) عامل زگیل های تناسلی است. بیشتر از 40 نوع از این ویروس وجود دارند که مشخصا روی ناحیه تناسلی اثر می گذارند. این ویروس از طریق تماس مستقیم جنسی پخش می شود. در بیشتر موارد، سیستم ایمنی فرد آلوده این ویروس را می کشد و فرد علائم و نشانه های عفونت را پیدا نمی کند.

راههای انتقال زگیل تناسلی


داشتن روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم با افراد آلوده

  • دارا بودن سایر بیماری های جنسی
  • برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی که سابقه فعالیت جنسی او را نمی دانید
  • داشتن ارتباط جنسی در سن پائین
    خطرات زگیل تناسلی

خطرات زگیل تناسلی

سرطان: سرطان دهانه رحم ( سرویکس ) به طور مشخصی وابسته به ویروس HPV  می باشد.
انواع خاصی از این ویروس همچنین قادر به ایجاد سرطان فرج ( ولو )، مقعد و آلت تناسلی مرد می باشند. عفونت با این ویروس همیشه منجر به سرطان نمی شود. دارا بودن نوع پر خطر ویروس و نیز سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان بازی می کنند. لذا، انجام منظم تست تشخیص سرطان دهانه رحم ( پاپ اسمیر ) و نیز تست HPV که می تواند همزمان با پاپ اسمیر انجام شود و نوع ویروس از جهت  نوع کم خطر یا پر خطر را تعیین می کند، نقش مهمی از جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان در مراحل اولیه بیماری  بازی می کند.
مشکلات حین بارداری: زگیل های تناسلی ممکن است که منجر به مشکلاتی حین بارداری شوند. آنها می توانند آنقدر بزرگ شوند که جریان ادراری را مختل کنند و نیز روی قابلیت کش آمدن ( الاستیسیتی ) واژن در حین زایمان طبیعی تاثیر بگذارند. به طور نادر، بچه مادر مبتلا به زگیل تناسلی  که با زایمان طبیعی متولد شده باشد، ممکن است که زگیل در حنجره اش رشد کند و احتیاج به جراحی جهت رفع انسداد راههای هوائی پیدا کند.

تست ها ی تشخیص زگیل تناسلی در زنان

چون اغلب اوقات مشکل است که زگیل های تناسلی را تشخیص داد، پزشک شما ممکن است که از محلول اسید استیک رقیق که روی آن ناحیه مالیده می شود و رنگ زگیل را سفید می کند، استفاده کند.
تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم ): انجام مرتب این تست برای تمامی خانم ها بخصوص خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی دارند، اکیدا پیشنهاد می شود.
تست HPV: چون تنها انواع خاصی از ویروس  زگیل تناسلی می توانند ایجاد سرطان دهانه رحم کنند، یک تست از سلول های دهانه رحم که حین تست پاپ اسمیر برداشته شده اند می تواند برای این نوع تست نیز استفاده شود. اغلب این تست برای خانم های 30 سال به بالا استفاده می شود. چون در خانم های جوان تر  سیستم ایمنی بدن آنها قادر به کشتن ویروس حتی نوع سرطانزای آن بدون درمان می باشد.

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی همواره یکی از چالش های بیماران است و احتمال عود ضایعات نیز وجود دارد.
زگیل های تناسلی با اثرات نامطلوب جسمی ناشی از عود مکرر ضایعات و مستعد کردن فرد به ابتلای به بدخیمی های ذکر شده و  نیز با افزایش دفعات درمان و هزینه های درمانی به شکل جدی بر وضعیت روحی و روانی فرد تأثیر مـی گذارنـد  و کیفیت زندگی وی را تحت تأثیر قرار ميدهد.

اگر نشانه هایی مثل سوزش و خارش و یا درد پس از مشاهده زگیل، ظاهر شوند و یا شکل ظاهری دستگاه تناسلی برای فرد ایجاد مشکلات روحی کرده باشد، پزشک آنرا با استفاده از داروها ویا جراحی برطرف می کند. گرچه این زگیل هل اکثرا تمایل به عود مجدد پس از درمان دارند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

داروها شامل آلدارا Aldara: این کرم پوستی توانائی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می دهد. در زمانی که از این کرم استفاده می کنید از رابطه جنسی پرهیز کنید.

Podophyllin و Podofilox:  پدوفیلین یک رزین با پایه گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را منهدم می کند. البته فقط بایستی که پزشک این محلول را به کار ببرد.پدوفیلوکس را شما در منزل می توانید به کار ببرید اما مراقب باشید که به پوست اطراف مالیده نشود که در این صورت ممکن است سبب آزردگی پوست شود. مراقب باشید که هیچ وقت پدوفیلوکس را داخلی استعمال نکنید. بعلاوه مصرف این فرآورده حین بارداری توصیه نمی شود. این ماده شیمیائی زگیل های تناسلی را می سوزاند.
Trichloro Acetic Acid  بایستی که همیشه توسط پزشک به کار برود. هیچ وقت سعی نکنید که زگیل های تناسلی را با داروهای غیر نسخه ای موجود در داروخانه ها بردارید چون ممکن است که سبب درد و ناراحتی بیشتری شوند.

فریز با نیتروژن مایع ( کرایوتراپی )

الکترو کوتریزاسیون: روش بعدی درمان است که اشکال آن دردناک بودن آن است.

لیزر: بهترين و جديد ترين روش درمانی زگیل تناسلی ليزر موناليزا ميباشد که این فرایند با بهرگیری از جدیدترین امکانات و متد های روز در کلینیک زنان و زایمان دکتر مقاره عابد صورت می گیرد. در موارد صعب العلاج بیماری ویا زگیل های وسیع تناسلی استفاده میشود. از مهمترين درمان در دوران بارداري ميباشد. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پائین است و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی نیز بسیار کم است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد. امروزه بر علیه این ویروس واکسیناسیون در دسترس است. یک واکسن به نام  گارداسیل Gardazil از ابتلا به انواع خاصی از زگیل های تناسلی  که سبب ابتلا به اکثر موارد آن است، پیشگیری می کند.این واکسن همچنین بر علیه انواعی خاص از ویروس که سبب سرطان دهانه رحم می شوند نیز موثر است.
کمیته ملی پیشگیری از بیماریها با واکسیناسیون پیشنهاد می کند که  واکسیناسیون روتین          
برای تمامی دختران سن 11 و 12 سال انجام شود ونیز دخترها و زنهایی که سن 13 تا 26 دارند اگر قبلا واکسن را دریافت نکرده باشند، در صورت عدم ازدواج ويا نداشتن رابطه جنسي واکسینه شوند.
واکسن گارداسیل همچنین می تواند در پسرها و مردان سن 9 تا 26 سال بکار برود. حداکثر تاثیر این واکسن در زمانی است که فرد قبل از اولین رابطه جنسی آنرا زده باشد.

دیدگاه‌ها  
سلام . وقت بخیر . ایا لیزر که گفتین بهترین روش هست برای ناحیه نزدیک واژن هم استفاده میشود؟
سپاس فراوان از مطالب بسیار خوب شما درباره درمان زگیل تناسلی. مطالب بسیار عالی و مفید و کاربردی بود. متشکرم
نوشتن دیدگاه