خروج باد از واژن

خروج باد از واژن زمانی اتفاق می افتد که باد درون واژن محبوس شده باشد. ایجاد این عارضه هیچگونه خطری برای سلامتی انسان ندارد و عارضه ای کاملاً طبیعی می باشد. این عارضه ممکن است در زمان رابطه جنسی، بارداری و پس از زایمان در بانوان رخ دهد. در ادامه قصد داریم شما را با زمان های مختلف خروج باد از واژن، دلایل و روش های پیشگیری از آن آشنا کنیم.

درمان خروج باد از واژن

در حالت طبیعی، مقداری هوا درون واژن وجود دارد. این باد معمولاً به یکباره و به صورت حباب از واژن خارج می شود. در برخی مواقع این حباب به صورت ناگهانی و در برخی مواقع به آرامی از واژن خارج می شود. این حباب معمولا به دلیل ارتعاش هوای موجود در کانال واژن با صدا خارج می شود. صدای تولید شده توسط این باد معمولاً صدایی مانند باد روده دارد.

درمان خروج باد از واژن

دلایل خروج باد از واژن

از آنجایی که این عارضه کاملا طبیعی می باشد، خطری برای سلامتی انسان ندارد. اما می تواند موجب خجالت و شرمندگی بانوان شود. دلایل کاملاً معمول و طبیعی می تواند موجب خروج باد از واژن شود. این دلایل عبارتند از:

 1. معاینه لگنی پزشک زنان: معاینات زنان و وارد کردن دستگاه های معاینه به دورن رحم و واژن، ممکن است موجب تجمع باد درون واژن شود. با خارج کردن دستگاه معاینه از واژن، ممکن است خروج باد از واژن ناگهانی و با صدا باشد.
 2. اختلالات کف لگن: در زمان بیماری و دیافراگرام های لگنی، ممکن است خروج باد از واژن رخ دهد. از جمله بیماری هایی که موجب این عارضه می شوند، می توان به افتادگی رحم، افتادگی مثانه، بی اختیاری مدفوع، بی اختیاری ادرار، ضعف عضله های لگن به دلیل زایمان، چاقی، افزایش سن و یبوست اشاره نمود.
 3. گرفتگی عضلات: انجام زایمان، معاینات پزشکی زنان و روابط جنسی، می تواند موجب سفتی عضلات لگنی شود. این گرفتگی های عضلانی خود موجب محبوس شدن باد در واژن می شود. سرفه های پر فشار و انجام ورزش هایی که عضلات لگن را تحت فشار قرار می دهد، موجب خروج باد از واژن به طور ناگهانی می شود.
 4. تمرینات کششی: برخی از ورزش هایی که نیاز به کشش در ناحیه لگن دارند، می توانند موجب ایجاد باد در ناحیه واژن شوند، زیرا موجب باز و بسته شدن ناحیه واژن می شود. از این رو ممکن است موجب تخلیه یک دفعه ای باد از واژن شود.
 5. محصولات بهداشتی بانوان: استفاده از برخی لوازم بهداشتی مانند تامپون های قاعدگی، موجب می شود حباب های هوا درون واژن به وجود بیاید. این باد ها با انجام فعالیت های ورزشی و کششی با صدا از بدن خارج می شود.
 6.  رابطه جنسی: از آنجایی که هوا در زمان رابطه جنسی به راحتی درون واژن محبوس می شود، انقباض و انبساط عضلات واژن موجب می شود تا باد درون واژن آزاد شود. به این ترتیب خروج باد از واژن با سرعت و صدای بیشتری باشد.
 7. عفونت های میكروبی و انگلی: یكی از علل خروج هوا از واژن عفونت های میكروبی و انگلی واژن می باشد لذا حتما در صورت بروز این علامت باید معاینه شوید و از نظر علت آن مورد بررسی قرار گیرید.
 8. فیستول ها: ایجاد مسیر های غیر طبیعی میان دو اندامی که مسیر جداگانه دارند را، فیستول می گویند. این فیستول ها معمولا میان واژن و چند اندام لگنی به وجود می آیند. فیستول های واژنی انواع مختلفی دارند.

خروج باد از واژن

 • فسیتول وزیکوواژینال: مسیر غیر طبیعی میان واژن و مثانه می باشد.
 • کولوواژینال: ایجاد حفره ای غیر طبیعی میان واژن و روده ی بزرگ می باشد.
 • رکتوواژینال: این فسیتول ارتباط غیر طبیعی واژن و انتهای روده ی بزرگ می باشد.
 • انتروواژینال: ارتباط و ایجاد حفره ای غیر طبیعی میان واژن و روده ی کوچک است، که به دلیل جراحی روده و بیماری التهابی روده رخ می دهد.
 • یورتراواژینال: ارتباط ناشی از واژن و مجاری ادراری که موجب ادرار بیشتر از حد معمول می شود، همچنین فشار در ناحیه شکم زیاد می شود.
 • یورتروواژینال: ارتباط میان واژن و روده ی بزرگ می باشد.

پیشگیری از خروج باد از واژن

معمولا روشی برای جلوگیری از خروج باد از واژن وجود ندارد. همچنین این خروج بدون هیچ درد و یک عارضه ای کاملا طبیعی می باشد. چمپاته زدن در هنگام ادرار و فشار می تواند موجب خروج باد به صورت طبیعی شود. اگر دلیل تجمع باد در واژن، به دلیل گرفتگی عضلات باشد، انجام ورزش های کگل می تواند با عضلات کششی بدن را تقویت نماید. این کار موجب کاهش روند خروج باد از واژن می شود. البته یکی از درمان های جدید خروج هوا از واژن، لیزر مونالیزا می باشد که این نوع لیزر در مطب دکتر مقارعابد انجام می شود.
اگر خروج باد از واژن به دلیل داشتن روابط جنسی می باشد، پس از رابطه باید به پشت خوابیده و به شکم فشار وارد کنید. این کار موجب خارج شدن باد از واژن می شود. استراحت و نفس عمیق می تواند موجب رفع خروج باد شود. اگر میزان باد در واژن زیاد باشد، برای کنترل آن می توانید از عواملی که موجب ایجاد این بادها می شود، جلوگیری نمود. اگر دلیل محبوس شدن باد درون واژن، زایمان باشد. پس از انجام زایمان طبیعی، خروج باد از واژن اتفاق می افتد.

خروج باد از واژن
در برخی مواقع ممکن است دلیل خروج باد از واژن، مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد. در این صورت برای مراقبت های جدی باید نزد پزشک مراجعه نمود. در صورتی که خارج شدن باد از واژن با عوامل دیگری مانند پرتودرمانی ناحیه لگن، جراحی های زنان، درد و یا ناراحتی های زنان، مشکلات در روند زایمان، بوی نامطبوع واژن، دیدن خون در ناحیه واژن، دیدن مدفوع در ناحیه واژن و التهاب بافت های واژن همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود. معمولا خروج باد از واژن در دوران بارداری بیشتر مشاهده می شود. این یک روند کاملا طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. پس از زایمان، این خروج بادها از واژن از بین می رود.

نوشتن دیدگاه