عمل هیستروسکوپی

یکی از روش های درمانی برای بیماری های زنان عمل هیستروسکوپی است. افرادی که معمولا در دوران قاعدگی خود دچار خونریزی و درد شدید می شوند، یا بانوانی که قصد دارند سلامت باروری خود را بررسی نمایند، برای انجام معاینات لازم به سراغ پزشک می روند تا هیستروسکوپی را روی آنها انجام دهد. عمل هیستروسکوپی در اصفهان از جمله عمل های تخصصی است که توسط دکتر مقاره عابد صورت پذیرفته است.
در این روش درمانی پزشک می تواند به راحتی داخل رحم و دهانه رحم را مشاهده نموده، و در صورتی که مشکل خاصی در بدن وجود داشته باشد تشخیص دهد. عمل هیستروسکوپی کمترین آسیب را به بیمار وارد می کند و می تواند بسیاری از بیماری ها و مشکلات را از این طریق تشخیص داد.
در این روش جراح با استفاده از یک تلسکوپ کوچک که هیستروسکوپی نام دارد، وارد دهانه رحم بیمار می شود. هیستروسکوپی در اصل به جراح این اجازه را می دهد تا به راحتی، داخل رحم را با استفاده از مانیتوری که در مقابل او قرار دارد مشاهده نماید. پس از آن در عمل هیستروسکوپی هر نوع ناهنجاری در رحم وجود داشته باشد، بررسی خواهد شد.
جراح با استفاده از این عمل قادر است به خوبی شکل رحم و پوشش داخلی رحم را بررسی نموده و در صورتی که آسیبی درون رحم وجود داشته باشد، آن را مشاهده نماید. علاوه بر آن با روش عمل هیستروسکوپی، جراح می تواند ورودی لوله های رحم را نیز مورد بررسی قرار دهد.

عمل هیستروسکوپی در اصفهان

معمولاً هزینه عمل هیستروسکوپی هر فرد، بسته به بیماری که دارد متفاوت می باشد. از این رو بهتر است پیش از اقدام به عمل، حتما در مورد میزان هزینه آن با پزشک معالج خود مشورت نمایید. پزشک بعد از معاینه و بررسی های لازم، می تواند هزینه این عمل را برای بیمار مشخص نماید.
البته افرادی که مشکل کیست تخمدان دارند، معمولاً هزینه کمتری برای عمل هیستروسکوپی می پردازند. اما به طور کلی، هزینه جراحی هیستروسکوپی در بیمارستان های خصوصی بیش از 200 هزار تومان می باشد.
نکته دیگری که باید در مورد هزینه این جراحی بدانید، این است که عمل هیستروسکوپی تحت پوشش بیمه است و از این رو می توانید با هزینه کمتری اقدام به جراحی نمایید. در صورتی که در بیمارستان های دولتی اقدام به انجام این عمل نمایید، هزینه بسیار کمتری متحمل خواهید شد.

شایع ترین دلایل جراحی هیستروسکوپی

افراد به دلایل مختلف اقدام به عمل هیستروسکوپی می نمایند. از جمله مهمترین و شایع ترین دلایل این نوع جراحی، باید به موارد زیر اشاره نماییم:

  • خونریزی و درد شدید
  • خونریزی بین دو دوره قاعدگی
  • قاعدگی طولانی مدت

عمل هیستروسکوپی

افرادی که دارای علامت خاص بیماری می باشند نیز، می توانند از برای درمان مشکلات خود از عمل هیستروسکوپی استفاده کنند. برخی از این علائم عبارتند از:

  • خونریزی بعد از دوران یائسگی
  • غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر
  • داشتن مشکات حاملگی و سقط بیش از یک جنین
  • پیش از اقدام به کورتاژ
  • تشخیص هر نوع بدشکلی رحم
  • خارج شدن دستگاه IUD
  • وجود چسبندگی در رحم یا پولیپ

افرادی که اقدام به عمل هیستروسکوپی می نمایند، به سرعت بهبود یافته و می توانند همان روز مرخص شوند. از سوی دیگر با این روش درمانی، هیچ نوع شکافی در شکم ایجاد نشده و هیچ عفونت بعد از زخمی به وجود نمی آید.

عمل هیستروسکوپی پولیپ رحم

پولیپ رحم در اصل ضایعه ای می باشد که در دیواره داخلی رحم به وجود می آید. زمانی که سلول های رحم بیش از مقدار مناسب رشد کنند، درون رحم پولیپ ایجاد می شوند. در بیشتر مواقع پولیپ ها خوش خیم هستند و به راحتی می توان آنها را از جداره رحم جدا کرد.
البته در برخی از موارد نیز ممکن است این پولیپ ها سرطانی باشند یا منجر به سرطان شوند. پولیپ های درون رحم دارای اندازه چند میلیمتری هستند. می توانیم بگوییم پولیپ ها کوچکتر از دانه کنجد می باشند، اما در برخی موارد نیز ممکن است به اندازه ای بزرگتر از توپ گلف برسند.
پولیپ های رحمی ممکن است به صورت جمعی در رحم ایجاد شوند، یا یک عدد باشند. بیشتر زنان یائسه درگیر این پولیپ های رحمی می شوند، اما ممکن است زنان جوان نیز درگیر این بیماری شوند. تنها روشی که می توان با آن اقدام به خارج نمودن پولیپ های رحمی نمود، عمل هیستروسکوپی است.

عمل هیستروسکوپی پولیپ رحم

چه کسانی نمی توانند جراحی هیستروسکوپی انجام دهند؟

اصولا افرادی که درگیر مشکلات ریوی- قلبی هستند بهتر است از این روش درمان استفاده نکنند. زیرا ممکن است در اثر بیهوشی درگیر مشکلات دیگری شوند. بهتر است این افراد پیش از اقدام به عمل، حتما با پزشک معالج در این خصوص مشورت نمایند. اغلب این عمل به صورت بی حسی موضعی صورت می گیرد، اما در برخی موارد برای این که روند انجام عمل به درستی صورت پذیرد، ممکن است پزشک بیهوشی را انتخاب نماید.

نوشتن دیدگاه